SvTMK

 

Resultat SvTMK utställning

UTSTÄLLNINGSRESULTAT FRÅN SvKTR:s utställningar finner ni på deras hemsida:
Svensk Specialklubb för Tibetanska Raser 
 

 

Rasklubbsutställning Inofficiell, Eskilstuna 2019-09-01

Domare: Anna Törnlöv. Ringsekreterare: Victoria Saugård & Anna-Carin Olofsson
Valpar 1+1, vuxna 3+4

 

BIR: SE JV16 SE UCH FI UCH NO UCH MIMAYIN BHASUNDRA
Uppfödare & ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

BIM: SE UCH FI UCH PA VASCO NAMODO
Uppfödare: Jerzy Borowiec, Polen Ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

Bir-valp: MIMAYIN CASPA
Uppfödare & ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

Bim-valp: MAGMA CHAMBER'S I'JAYA
Uppfödare: Sjöstedt Jeanette, Fjärdhundra Ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

Bästa veteran: C.I.B. & NORD UCH DK V-10, -12 NO V -9, -11 NORD V-12 & -14 SE V-11, -19SE VV-19, VET V-17, -18 SE UCH FI UCH NO UCH CHILCOOT FANTA
Uppfödare: Laakonen Eeva & Jari, Finland Ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

Bästa uppfödargrupp: kennel MIMAYIN

Bästa hanklass

1. SE UCH FI UCH PA VASCO NAMODO
Uppfödare: Jerzy Borowiec, Polen Ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

2. MIMAYIN LANG DHAR-MA
Uppfödare: Åberg Martinsaari Asta, Järna Ägare: Bonnevier Ann, Mullhyttan

3. SE UCH MIMAYIN LHAK-PA
Uppfödare: Åberg Martinsaari Asta, Järna Ägare: Vodopivec Anita, Eskilstuna

Bästa tikklass

1. SE JV16 SE UCH FI UCH NO UCH MIMAYIN BHASUNDRA
Uppfödare & ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

2. C.I.B. & NORD UCH DK V-10, -12 NO V -9, -11 NORD V-12 & -14 SE V-11, -19SE VV-19, VET V-17, -18 SE UCH FI UCH NO UCH CHILCOOT FANTA
Uppfödare: Laakonen Eeva & Jari, Finland Ägare: Åberg Martinsaari Asta, Järna

3. KLASTORPET ARGOG AVALON
Uppfödare: Hjelm Maija & Daniel, Korsberga Ägare: Marttiin Cindy, Västerås

4. MIMAYIN DOLKAR
Uppfödare: Åberg Martinsaari Asta, Järna Ägare: Vodopivec Anita, Eskilstuna

birbim
BIR & BIM

birbim_valp
BIR & BIM VALP

bir_veteran
BÄSTA VETERAN

basta_uppfodargrupp
BÄSTA UPPFÖDARGRUPP

basta_hane
BÄSTA HANE

basta_tik
BÄSTA TIK

 

Tommakulla Inofficiell utställning 2014-08-30
Domare: Karin Sjöholm Östlund Ringsekreterare: Helene Åberg
Valpar 1+2, Vuxna 2+2
 
VALPAR HANAR
1. BIM HP Legenda Tibeta Temudzhin
 
VALPAR TIKAR
1. BIR HP Kyang La´s Seche La
2. HP Rinchen Tinka Gankar
 
 
CHAMPIONKLASS HANAR
1. BIR HP Ganzi Sundari
2. HP Fu-Hsing Sundari
 
 
ÖPPENKLASS TIKAR
1. BIM HP Lady Nala
2. HP Bod Khyi Dom Ursa
 
 2014_valp
 BIM & BIR valp
2014_vuxen
BIR & BIM Vuxen

 

 

Tiveden Inofficiell utställning 2013-08-31
Domare: Cindy Pettersson Ringsekreterare: Maija Hjelm
Valpar 4+1, Vuxna 4+11
 
VALPAR HANAR
1. BIR HP HERMAN DU DOMAINE DE TOUNDRA
2. HP IKO ISHO GARKAN DES LIONS DU NAM TSO
3. AKILLES BISURMAN
4. ZOLTAN BISURMAN
 
VALPAR TIKAR
1. BIM HP GEMMA´S CO DAALIA FOR MIMAYIN
 
JUNIORKLASS HANAR
1. HP BH 2 BIR-JUNIOR KAMAL MOONLIGHT
 
UNGHUNDSKLASS HANAR
1. KYANG LA´S AROG
 
ÖPPENKLASS HANAR
1. HP BH 3 BOD KHYI DOM BEARAK
 
CHAMPIONKLASS HANAR
1. BIM HP CHILCOOT FELIX
 
JUNIORKLASS TIKAR
1. HP BT 2 BIM-JUNIOR SARAS ETERNITY
 
UNGHUNDSKLASS TIKAR
1. HP BT 4 BIR-UNGHUND SIERRA´S DISA JOY TO BOD KHYI
2. HP LADY NALA
3. KYANG LA´S AMPO
 
ÖPPENKLASS TIKAR
1. HP BOD KHYI DOM RANSI
2. BOD KHYI DOM IZA
3. FAHRENHAIT G´HATMEHIT
 
CHAMPIONKLASS TIKAR
1. BIR HP CHILCOOT FANTA
2. HP BT 3 SARAS HIMALAYA´S ATHENA
3. HP KYANG LA´S BA-LA-HA
4. HP GSER INKA DES LIONS DU NAM TSO

 

 

Ransäter Inofficiell utställning 2012-08-25
Domare: Anna Törnlöv
Valpar 0+1, Vuxna 3+5
 
VALPAR TIKAR
1. BIR HP Sierras Disa Joy To Bod Khyi
 
ÖPPENKLASS HANAR
1. HP BH 2 Bod Khyi Dom Bearak
2. HP BH 3Fahrenhait G'Khepri
 
CHAMPIONKLASS HANAR
1. BIR HP SE UCH CHILCOOT FELIX
 
UNGHUNDSKLASS TIKAR
1. HP BT 2 Kyang la's Ba-La-Ha
2. Saras Himalaya's Athena
 
ÖPPENKLASS TIKAR
1. HP BT 3 Farenhait G'Hatmehit excellet
2. Farenhait G'Kwan-Yin
 
CHAMPIONKLASS TIKAR
1. BIM HP CHILCOOT FANTA
 
VETERANKLASS TIKAR
1. HP BT 4 Durettos Swirling-Snow-Storm
     
2012_4 2012_5 2012_7
2012_8 2012_9 2012_10

 

 

Tånga Hed Inofficiell utställning 2011-05-14
DOMARE: SICKAN BECKMAN Deltagande valpar 2 + 2, vuxna 3 + 1
  2011_asta-sickan Asta och Sickan
HANAR      2011_bir-bim-valp
VALPAR 4-6 MÅNADER
BIR KYANG LA’S BAGRO 
2 HP KYANG LA´S BAGMED, 2, HP
TIKAR
VALPAR 4-6 MÅNADER
BIM KYANG LA´s BA-SHA
 2 HP KYANG LA´S BA-LA-HA
        2011_TEJAKES VERSACE
HANAR
ÖPPENKLASS
BH 3 HP TEJAKES VERSACE, EXCELLENT (bild)
 
CHAMPIONKLASS
BIR SE UCH LAFAHHS VARADA
2 BH HP INT & NORD UCH NO V-09, NO V-10 NORD V-10 SE V-10 SE & NO V-06 MIMAYIN CENPO RI TA
 
TIKAR
BIM KYANG LA´S BA-SHA
  2011_priser